Sushi – smaczne, modne, zdrowe…

przez admin
sushi

Jednych odstręcza wizja jedzenia surowej ryby, innych zachwyca bogactwo smaku, jeszcze inni jedzą je, bo to modne. Sushi – czyli najprościej mówiąc, uformowany ryż z dodatkiem ryb, owoców morza i warzyw – przywędrowało z dalekiej Azji i szybko stało się popularne na całym świecie. Zapraszamy na parę słów o historii tego dania i jego przyrządzaniu.

Początki Sushi

Pierwszy raz słowo „sushi” pojawiło się w Japoni w VII wieku n.e. Była to forma rozliczenia podatkowego w dokumentach rządowych i nie wiadomo, co dokładnie ta nazwa wtedy oznaczała. Sushi jako potrawa stało się znane dopiero w późniejszych stuleciach. Nie przypominało jednak dania, które znamy dzisiaj, a powstało – jak większość wynalazków – przez przypadek. W wioskach rybackich istniał problem z przechowywaniem dużej ilości ryb, które szybko się psuły. Okazało się, że solona ryba fermentująca wraz z ryżem jest dobra do spożycia nawet po roku. Taką formę sushi nazwano „nare”. Za twórcę sushi, które znamy wszyscy, uznawany jest Hanaya Yohei. Na początku XIX wieku zaczął on układać kawałki ryby na ręcznie uformowanym bloczku ryżu, wymieszanego z octem. Tak, w kilka sekund, powstało pierwsze nigiri. Co ciekawe, tradycyjnie sushi spożywa się palcami – pałeczki są używane jedynie w tych krajach, w których kultura nie pozwala na dotykanie jedzenia rękami.

Nie musi być na surowo

W ciągu tylu lat historii powstało wiele odmian sushi. Wyróżnia się kilka podstawowych form:

  • nigiri – ryż formowany jest w dłoni w owalne paluszki, a na nim kładzie się plasterek ryby lub owoc morza
  • maki – powstaje w wyniku ułożenia ryżu oraz ryby, a także innych dodatków (np. ogórka, awokado, kawioru) na płacie wodorostu nori oraz zwinięciu wodorostu razem ze składnikami. W zawijaniu pomaga bambusowa mata. W ten sposób powstaje rulon, który kroi się na mniejsze kawałki.
  • chirashi – czyli „sushi porozsypywane”. W miseczce podaje się ryż, a na nim układa kawałki ryb, pokrojone w paseczki warzywa, tofu i grzyby.
  • oshi – sushi w formie płaskiego kwadratu z ułożonym na wierzchu kawałkiem ryby

Surową rybę z powodzeniem można zastąpić wędzoną. Każde sushi można także pozbawić dodatku mięsnego i przyrządzić wersję wegetariańską. Za farsz posłużyć mogą ogórek, awokado, marchewka, sezam, suszona śliwka. W internecie znaleźć można mnóstwo poradników, jak samemu przygotować to japońskie danie – wbrew pozorom jest to bardzo proste. Trzeba jednak pamiętać o kupieniu specjalnego ryżu, gdyż ten tradycyjny jest zbyt sypki. Między kolejnymi kawałkami różnego rodzaju sushi spożywa się marynowany imbir, który neutralizuje smak w ustach. Sushi tradycyjnie macza się w sosie sojowym i doprawia ostrym chrzanem wasabi. Ta potrawa stała się tak popularna, że kolejne „sushi-bary” wyrastają jak grzyby po deszczu. Każda restauracja ma jednak ciekawy, japoński klimat i zwykle serwuje dobrej jakości sushi, elegancko ułożone na stylizowanej zastawie. Interesujące jest również obserwowanie procesu przygotowywania naszego zamówienia. Właścicielom restauracji, serwujących sushi, polecamy witryny chłodnicze z naszego sklepu. Zapewniają one świeżość i pełen aromat tej egzotycznej, choć już tak swojskiej potrawy. Serdecznie zapraszamy! Witryny chłodnicze sushi w Gastrosklepie.